חילוץ ג'יפים

חילוץ ג'יפים בטיול בשטח

נסיעה על משטח לא סלול עלולה להביא אתכם למצב בו תזדקקו לחילוץ. הבחירה ברכב שטח 4X4  אינה הופכת אתכם לחסינים מפני שקיעה בבוץ או בחול. הטיפים הבאים נועדו לסייע לכם למנוע מראש מצבים בהם תזדקקו לחילוץ ולפתור את הבעיה במהרה כאשר אתם כבר תקועים. העצה החכמה ביותר שתקבלו היא הקפדה לצאת לטיולי שטח יחד עם רכב אחד נוסף לפחות. גם חובבי טיולי שטח מושבעים שנוהגים בג'יפים כבר עשרות שנים אינם נוהגים לצאת לטיולים לבדם. הם יוצאים לשטח במסגרת של קבוצות טיולי ג'יפים ומבטיחים לעצמם כך חברה טובה וסיוע בעת צרה. 

מה כוללים טיולי ג'יפים מאורגנים בארץ?

אנחנו הישראלים ידועים כאנשים חברותיים וחמים. תמיד נעדיף לצאת לטיולים עם חברים בעלי תחומי עניין דומים. קבוצות טיולי ג'יפים בישראל מרכזות במקום אחד צעירים ומבוגרים חובבי רכבי שטח. מנהלי הקבוצה מארגנים באופן קבוע טיולים וכך גם חבריי הקבוצה. אם אתם אוהבים ג'יפים ורכשתם לאחרונה את הג'יפ הראשון שלכם, כדאי לצאת בשלב ראשון אל טיולי ג'יפים מאורגנים בארץ ולהכיר כך את תנאי השטח, טכניקות הנהיגה, שיטות חילוץ ואנשי המפתח.

טיולי ג'יפים בצפון או במרכז ובדרום, כוללים לרוב מדריך שמנהל את הטיול, מוביל אותו ובונה את המסלול. הגורם שמנהל את הטיול מביא עמו לשטח ציוד חילוץ וכך גם רוב הג'יפים המשתתפים. כמעט בכל רכב שטח נמצא ציוד חילוץ לעת צרה. חילוצים הם חלק בלתי נפרד מטיולי השטח. חובבי הטיולים נהנים מהחילוץ לא פחות מאשר מהטיול. בהתאם לבקשה שלכם ואופי הטיול ניתן יהיה להסדיר טיול שכולל גם ארוחות ולינה בחאן או אספקת אוהלים.
גלה כל מה שצריך לדעת על חילוץ ג'יפים מהשטח – בחילוץ רכבים מהשטח חשוב לבחון את כל הסיכונים ולהחליט בהתאם האם לבצע חילוץ עצמאי או להזמין חילוץ מקצועי.

איזה טיול מתאים לי?

את הטיול הבא שלכם תבחרו בהתאם ליכולת הנהיגה שלכם, סוג הרכב, העדפה אישית לאזור מסוים בארץ והאופי של הטיול. ניתן למצוא היום טיולי ג'יפים למשפחות, טיולי היכרויות לרווקים ורווקות, טיולים לגברים בלבד, טיולים לבעלי ג'יפים, טיולים בהם מארגני הטיול מספקים את רכבי השטח ועוד. תבחרו בקפידה את הטיול שלכם ותיהנו מכל רגע. חשוב לוודא מראש שבחרתם בטיול שמתאים ליכולות שלכם. כך למשל, לא תבחרו טיולי ג'יפים למשפחות כאשר אתם יוצאים לטיול לבדכם מתוך מטרה ליהנות מהשקט של הטבע. 

מידע שיכול להיות רלוונטי עבורך:

למזג האוויר הצפוי יש השלכות בחילוץ ג'יפים

לקראת כל טיול שטח חשוב לבדוק את תנאי מזג האוויר ולהיערך בהתאם. טיולי ג'יפים בדרום כרוכים בהתמודדות עם חום כבד במהלך היום בחודשי הקיץ. אם בחרתם לצאת לטייל בדרום בעונה החמה כדאי להצטייד מראש בכמות גדולה של מים לשתייה, בגדים קלים ותכשירי הגנה מפני השמש. טיולים בדרום בעונת החורף דורשים היערכות לקראת קור עז שמופיע עם רדת החשכה. יציאה אל טיולי ג'יפים במרכז או בצפון בעונת החורף ובעונות המעבר דורשת בדיקה של גשמים צפויים, רוחות חזקות ומזג אוויר שרבי. 

מתי ג'יפ עלול להיתקע וצריך חילוץ?

כל נסיעה על שביל לא מסודר עם ג'יפ עלולה להביא אתכם למצב בו תצטרכו חילוץ. על כן, עליכם לבדוק מראש את סוג הקרקע ולהיות מסוגלים לקבוע האם הרכב מסוגל לנסוע בשביל או לא. כך למשל, עליכם לזהות קרקע בוצית בה אתם עלולים לשקוע או משטח בוץ שאינו מאפשר אחיזה טובה בקרקע. ג'יפים עלולים להיתקע בנסיעה במעברי סלים גבוהים, נסיעה בעליות או ירידות חדות, נסיעה בבוץ, נסיעה בשלג, נסיעה בחול, נסיעה על אדמה לאחר שיטפון או גשם. 

כמה עולה טיול ג'יפים?

חברות טיולים עשויות לקבוע לאותם טיולי ג'יפים בצפון מחירים שונים. ההבדלים במחירים נובעים מסוג המסלול, משך הטיול, הניסיון של המדריך, מספר הרכבים שמשתתפים בטיול וחבילת השירותים. טיולים שכוללים גם לינה או ארוחות יהיו יקרים יותר בהשוואה לטיולים שכוללים רק הובלה של מדריך. לרוב, המחירים מתחילים מ-350 שקלים בעבור יום של טיול בשיירה של כ-10 רכבים. אם תרצו לתאם טיול ג'יפים למשפחה שכולל הכול (אתם תביאו אתכם רק תיק עם בגדים להחלפה ומברשת שיניים), המחיר יהיה בהתאם. אפשר לתאם גם טיול לזוג שכולל קומזיץ. 

סוף מעשה במחשבה תחילה

אחד הלקחים הראשונים אותם כל חובבי הג'יפים לומדים על בשרם הוא הצורך בתכנון. בכדי לחסוך לעצמכם הרפתקה יקרה ומתישה, כדאי מראש להימנע מכניסה אל מצבים שאנכם בטוחים האם תצליחו לצאת מהם בקלות. ההנחיה החשובה ביותר בטיולי ג'יפים היא הקפדה על נסיעה יחד עם ג'יפ אחד נוסף (לפחות). כאשר נמצאים בשטח שני רכבים שמסוגלים בעת צרה לחלץ זה את זה, שני הנהגים יהיו הרבה יותר רגועים. כך במצב בו אחד מהג'יפים יזדקק לחילוץ, לא תצטרכו להמתין שעות ארוכות לרכב חילוץ. 

מה עושים כאשר ג'יפ נתקע ומאיפה מזמינים חילוץ?

במצב בו אתם חוששים שנתקעתם כדאי מיד לעצור ולא להמשיך ללחוץ על הגז. תגובות פזיזות עלולות לגרום לכם לשקוע עמוק יותר בבוץ. התגובה הנכונה תהיה עצירה, יציאה מהרכב, בחינת המצב מקרוב וקבלת החלטה תוך ניתוח של כל אפשרויות הפעולה. חשוב לבחון את כל הסיכונים ולהחליט בהתאם האם לבצע חילוץ עצמאי או להזמין חילוץ מקצועי. 

במהלך החילוץ יש להרחיק מהאזור סקרנים ולא לסכן את עצמכם או את שאר המשתתפים בטיול. קחו בחשבון שהמצב עלול להחמיר לפני שהוא ישתפר. הקפידו להכין נכון את הרכב לחילוץ ואל תמהרו להפעיל כוח מבלי לוודא שהדבר אינו מסכן אתכם או את הרכב. לאחר החילוץ כדאי להעביר את הרכב בדיקה במוסך לאיתור נזקים לשלדה, לצמיגים ולשאר המערכות. 

תוכלו גם ליצור קשר עם רייזר הצפון בכתובת הבאה, לחילוץ מהיר לחץ כאן www.rzr-hatzafon.co.il

 

אולי יעניין אותך גם
ניווט מהיר
מלאו פרטים